English | मराठी 
    

Asian Games 2014 Schedule

Start Time (IST) Event Venue
Synchronised Swimming
11:30 Duet (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Cycling(Track)
15:10 Team Sprint (W) Incheon International Velodrome
15: 17 Team Sprint (M) Incheon International Velodrome
Equestrian
08:30 Dressage (Open) Dream Park Equestrian Venue
Fencing
16:10 Individual Sabre (W) Goyang Gymnasium
16:30 Individual Epee (M) Goyang Gymnasium
Judo
15:30 -60kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
15:40 -60kg (M) Final Dowon Gymnasium
15:52 -48kg (W) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
16:02 -48kg (W) Final Dowon Gymnasium
16:35 -66kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
16:45 -66kg (M) Final Dowon Gymnasium
17:12 -52kg (W) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
17:22 -52kg (W) Final Dowon Gymnasium
Shooting
06:30 10m Air Pistol (W) Ongnyeon International Shooting Range
08:45 50m Pistol (M) Ongnyeon International Shooting Range
Weightlifting
10:30 56kg (M) Group B Moonlight Festival Garden Weightlifting Venue
12:30 48kg (W) Group A Moonlight Festival Garden Weightlifting Venue
15:30 56kg (M) Group A Moonlight Festival Garden Weightlifting Venue
Wushu
05:30 Changquan (M) Ganghwa Dolmens Gymnasium
07:10 Nanquan/Nandao all-round(Nandao) (W) Ganghwa Dolmens Gymnasium
10:30 Nanquan/Nandao all-round(Nanquan) (W) Ganghwa Dolmens Gymnasium
Start Time (IST) Event Venue
Swimming
15:30 100m Butterfly (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:36 200m Freestyle (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:52 100m Breaststroke (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:10 200m Butterfly (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:27 400m Individual Medley (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:46 100m Backstroke (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
17:02 4x100m Freestyle Relay (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Bowling
05:30 Singles (W) Squad A Anyang Hogye Gymnasium
11:00 Singles (W) Squad B Anyang Hogye Gymnasium
Cycling(Track)
14:26 Sprint Final 1 (M) Incheon International Velodrome
14:40 Sprint Final 2 (M) Incheon International Velodrome
14:56 Sprint Final 3 (M) Incheon International Velodrome
Basketball
10:30 Preliminary Round (M) Samsan World Gymnasium
11:45 Qualifying Round (W) Samsan World Gymnasium
15:00 Preliminary Round (M) Samsan World Gymnasium
Boxing
10:30 56kg, 69kg, 91kg (M) Seonhak Gymnasium
15:30 60kg (M) Seonhak Gymnasium
Cricket
06:00 Pak vs 1st of D Yeonhui Cricket Ground
10:30 B’desh vs 2nd of D Yeonhui Cricket Ground
Tennis
06:30 Women’s final Yeorumul Tennis Courts
10:30 Men’s final Yeorumul Tennis Courts
Start Time (IST) Event Venue
Swimming
15:30 50m Butterfly (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:36 50m Backstroke (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:54 100m Freestyle (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:10 200m Individual Medley (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:27 200m Breaststroke (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:54 4x200m Freestyle Relay (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Synchronised Swimming
11:30 Team (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Badminton
15:00 Team (W) Gyeyang Gymnasium
Cycling(Track)
14:10 Team Pursuit (W) Incheon International Velodrome
Fencing
16:30 Individual Epee (W) Goyang Gymnasium
17:00 Individual Foil (M) Goyang Gymnasium
Artistic Gymnastics
07:30 Ind. Qualifications & Team Final (Subdivision 1) (W) Namdong Gymnasium
10:30 Ind. Qualifications & Team Final (Subdivision 2) (W) Namdong Gymnasium
13:30 Ind. Qualifications & Team Final (Subdivision 3) (W) Namdong Gymnasium
Judo
15:30 -90kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
15:40 -90kg (M) Final Dowon Gymnasium
15:50 -78kg (W) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
16:00 -78kg (W) Final Dowon Gymnasium
16:27 -100kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
16:37 -100kg (M) Final Dowon Gymnasium
17:02 +78kg (W) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
17:12 +78kg (W) Final Dowon Gymnasium
17:39 +100kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
17:49 +100kg (M) Final Dowon Gymnasium
Sepaktakraw
06:00 Women’s Doubles Bucheon Gymnasium
07:30 Men’s Doubles Bucheon Gymnasium
Shooting
08:00 10m Air Rifle (W) Ongnyeon International Shooting Range
11:00 25m Pistol (W) Ongnyeon International Shooting Range
Weightlifting
08:30 58kg (W) Group B Moonlight Festival Garden Weightlifting Venue
10:30 69kg (M) Group B Moonlight Festival Garden Weightlifting Venue
12:30 58kg (W) Group A Moonlight Festival Garden Weightlifting Venue
15:30 69kg (M) Group A Moonlight Festival Garden Weightlifting Venue
Wushu
05:30 Nanquan/Nangun all-round(Nanquan) (M) Ganghwa Dolmens Gymnasium
07:10 Taijiquan/Taijijian all-round(Taijijian) (W) Ganghwa Dolmens Gymnasium
10:30 Nanquan/Nangun all-round(Nangun) Ganghwa Dolmens Gymnasium
11:10 Taijiquan/Taijijian all-round(Taijiquan) Ganghwa Dolmens Gymnasium
Start Time (IST) Event Venue
Swimming
15:30 50m Backstroke (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:36 50m Freestyle (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:54 400m Individual Medley (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:13 200m Breaststroke (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:30 100m Butterfly (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:46 400m Freestyle (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
17:05 4x200m Freestyle Relay (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Synchronised Swimming
11:30 Free Combination (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Badminton
15:00 Team (M) Gyeyang Gymnasium
Bowling
05:30 Singles Squad A (M) Anyang Hogye Gymnasium
11:00 Singles Squad B (M) Anyang Hogye Gymnasium
Equestrian
09:30 Dressage (Open) Dream Park Equestrian Venue
Fencing
14:30 Team Sabre (W) Goyang Gymnasium
15:30 Team Epee (M) Goyang Gymnasium
Artistic Gymnastics
11:00 Individual All-around (M) Namdong Gymnasium
14:30 Individual All-around (W) Namdong Gymnasium
Judo
16:30 Team (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
17:00 Team (M) Final Dowon Gymnasium
17:30 Team (W) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
18:00 Team (W) Final Dowon Gymnasium
Shooting
10:00 Trap (W) Gyeonggido Shooting Range
Squash
08:30 Individual (W) Yeorumul Squash Courts
09:30 Individual (M) Yeorumul Squash Courts
Weightlifting
10:30 77kg (M) Group B Moonlight Festival Garden Weightlifting Venue
12:30 63kg (W) Group A Moonlight Festival Garden Weightlifting Venue
15:30 77kg (M) Group A Moonlight Festival Garden Weightlifting Venue
Wushu
05:30 Taijiquan/Taijijian all-round(Taijijian) (M) Ganghwa Dolmens Gymnasium
07:40 Changquan Ganghwa Dolmens Gymnasium
10:30 Taijiquan/Taijijian all-round(Taijiquan) Ganghwa Dolmens Gymnasium
Start Time (IST) Event Venue
Swimming
15:30 100m Butterfly (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:36 200m Freestyle (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:52 100m Breaststroke (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:10 200m Butterfly (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:27 400m Individual Medley (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:46 100m Backstroke (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
17:02 4x100m Freestyle Relay (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Bowling
05:30 Singles (W) Squad A Anyang Hogye Gymnasium
11:00 Singles (W) Squad B Anyang Hogye Gymnasium
Cycling(Track)
14:26 Sprint Final 1 (M) Incheon International Velodrome
14:40 Sprint Final 2 (M) Incheon International Velodrome
14:56 Sprint Final 3 (M) Incheon International Velodrome
Gymnastic
15:30 Floor exercise (M) final Namdong Gymnasium
16:20 Vault (W) final Namdong Gymnasium
17:00 Pommel Horse (M) final Namdong Gymnasium
17:55 Uneven Bars (W) final Namdong Gymnasium
18:35 Still Rings (M) final Namdong Gymnasium
Fencing
14:30 Team Foil (W) final Goyang Gymnasium
15:30 Team Sabre (M) final Goyang Gymnasium
Tennis
06:30 Women’s final Yeorumul Tennis Courts
10:30 Men’s final Yeorumul Tennis Courts
Rowing
06:30 Lightweight Single Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
06:40 Lightweight Double Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
06:50 Quadruple Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
07:10 Pair (W2-) (W) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
07:25 Lightweight Single Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
07:40 Double Sculls (W) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
07:55 Lightweight Double Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
08:10 Lightweight Quadruple Sculls (W) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
08:25 Quadruple Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
08:40 Single Sculls (W) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
Shooting
11:00 25m Rapid Fire Pistol (M) Ongnyeon International Shooting Range
Start Time (IST) Event Venue
Swimming
05:30 800m Freestyle (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:30 50m Butterfly (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:36 50m Breaststroke (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:56 100m Freestyle (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:33 200m Backstroke (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:50 4x100m Medley Relay (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Cycling (Track)
14:17 Sprint (W) Incheon International Velodrome
14:43 Sprint(W) Incheon International Velodrome
14:49 Sprint (M) Incheon International Velodrome
15:01 Sprint (W) Incheon International Velodrome
Fencing
14:30 Team Epee (W) Goyang Gymnasium
14:30 Team Epee (M) Goyang Gymnasium
Gymnastic (Artistic)
15:30 Vault (M) Namdong Gymnasium
16:10 Balance Beam (W) Namdong Gymnasium
17:05 Parallel Bars (M) Namdong Gymnasium
14:45 Floor Exercise (W) Namdong Gymnasium
18:40 Horizontal Bar (M) Namdong Gymnasium
Rowing
06:30 Double Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
06:40 Single Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
06:50 Lightweight Quadruple Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
07:00 Quadruple Sculls (W)
07:15 Double Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
07:30 Lightweight Double Sculls (W) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
07:45 Single Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
08:00 Lightweight Single Sculls (W) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
08:15 Lightweight Quadruple Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
08:30 Quadruple Sculls (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
08:45 Eight (M) Chungju Tangeum Lake International Rowing Center
Shooting
08:00 50m Rifle Prone (M) Ongnyeon International Shooting Range
10:30 Double Trap Gyeonggido Shooting Range
Triathlon
07:30 Individual (W) Songdo Central Park Triathlon Venue
10:30 Individual (M) Songdo Central Park Triathlon Venue
11:30 Relay (Mixed) Songdo Central Park Triathlon Venue
Start Time (IST) Event Venue
Swimming
05:30 1500m Freestyle (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:30 50m Freestyle (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:36 50m Breaststroke (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
15:52 200m Backstroke (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
16:43 200m Individual Medley (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
17:00 4x100m Medley Relay (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Gymnastic (Trampoline)
12:45 Individual Competetion (W) Namdong Gymnasium
13:30 Individual Competetion (M) Namdong Gymnasium
Shooting
08:45 50m Rifle 3 Positions (W) Ongnyeon International Shooting Range
Triathlon
11:30 Relay (Mixed) Songdo Central Park Triathlon Venue
Start Time (IST) Event Venue
Archery
06:30 Compound Team (W) Gyeyang Asiad Archery Field
06:55 Compound Team (W) Gyeyang Asiad Archery Field
07:20 Compound Team(M) Gyeyang Asiad Archery Field
07:45 Compound Team (M) Gyeyang Asiad Archery Field
12:00 Compound Individual Gyeyang Asiad Archery Field
12:14 Compound Individual Gyeyang Asiad Archery Field
12:28 Compound Individual Gyeyang Asiad Archery Field
12:32 Compound Individual Gyeyang Asiad Archery Field
Athletics
15:15 Hammer Throw (M) Incheon Asiad Main Stadium
15:55 Shot Put (W) Incheon Asiad Main Stadium
16:00 10,000m (W) Incheon Asiad Main Stadium
17:50 5,000m Incheon Asiad Main Stadium
18:20 3,000m Steeplechase Incheon Asiad Main Stadium
Badminton
09:30 Singles (W) Semifinals Gyeyang Gymnasium
14:00 Doubles (M) Semifinals Gyeyang Gymnasium
15:30 Doubles (M) Final Gyeyang Gymnasium
Baseball
09:00 1st Semifinal Munhak Baseball Stadium
03:00 2nd Semifinal Munhak Baseball Stadium
Cycling (Road)
08:00 Individual Time Trial (W) Songdo Road Cycling Course
10:30 Individual Time Trial (M) Songdo Road Cycling Course
Sepaktakraw
05:30 1st Semifinal Bucheon Gymnasium
11:00 2nd Semifinal Bucheon Gymnasium
Shooting
09:45 50m Rifle 3 Positions (M) Ongnyeon International Shooting Range
09:30 Skeet (W) Gyeonggido Shooting Range
Squash
10:30 Women’s team final Yeorumul Squash Courts
13:00 Men’s team final Yeorumul Squash Courts
Beach Volleyball
09:30 1st Men’s Semifinal Songdo Global University Beach Volleyball Venue
10:30 2nd Men’s Semifinal Songdo Global University Beach Volleyball Venue
11:30 1st Women’s Semifinal Songdo Global University Beach Volleyball Venue
12:30 2nd Women’s Semifinal Songdo Global University Beach Volleyball Venue
Wrestling
15:30 Freestyle 57kg (M)Bronze Dowon Gymnasium
15:40 Freestyle 57kg (M) Gold Dowon Gymnasium
15:50 Freestyle 70kg (M) Bronze Dowon Gymnasium
16:00 Freestyle 70kg (M) Gold Dowon Gymnasium
16:30 Freestyle 48kg (W)Bronze Dowon Gymnasium
16:40 Freestyle 48kg (W) Gold Dowon Gymnasium
16:50 Freestyle 63kg (W)Bronze Dowon Gymnasium
17:00 Freestyle 63kg (W) Gold Dowon Gymnasium
Start Time (IST) Event Venue
Archery
12:00 Recurve Individual (W) Bronze Medal Match Gyeyang Asiad Archery Field
12:14 Recurve Individual (W) Gold Medal Match Gyeyang Asiad Archery Field
12:28 Recurve Individual (M) Bronze Medal Match Gyeyang Asiad Archery Field
12:32 Recurve Individual (M) Gold Medal Match Gyeyang Asiad Archery Field
Athletics
15:00 Pole Vault (M) Incheon Asiad Main Stadium
15:10 Hammer Throw (W) Incheon Asiad Main Stadium
16:05 400m (W) Incheon Asiad Main Stadium
16:20 400m (M) Incheon Asiad Main Stadium
17:50 100m (W) Incheon Asiad Main Stadium
18:00 100m (M) Incheon Asiad Main Stadium
Badminton
11:30 Singles (W) Gyeyang Gymnasium
15:30 Doubles (M) Gyeyang Gymnasium
Baseball
09:00 Bronze Medal Match (M) Munhak Baseball Stadium
15:00 Final (M) Munhak Baseball Stadium
Bowling
05:30 Trios (M) Block 2 Anyang Hogye Gymnasium
10:00 Trios (W) Block 2 Anyang Hogye Gymnasium
Cycling(Road)
06:30 Road Race (M) Songdo Road Cycling Course
Sepaktakraw
06:00 Team (W) Bucheon Gymnasium
11:00 Team (M) Bucheon Gymnasium
Beach Volleyball
10:30 Bronze Medal Match (W) Songdo Global University Beach Volleyball Venue
11:30 Gold Medal Match (W) Songdo Global University Beach Volleyball Venue
Wrestling
15:30 Freestyle 65kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
15:40 Freestyle 65kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
15:50 Freestyle 97kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
16:00 Freestyle 97kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
16:30 Freestyle 55kg (W) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
16:40 Freestyle 55kg (W) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
16:50 Freestyle 75kg (W) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
17:00 Freestyle 75kg (W) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
Start Time (IST) Event Venue
Diving
10:30 Synchronised 3m Springboard (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
12:30 Synchronised 10m Platform (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Athletics
15:00 High Jump (M) Incheon Asiad Main Stadium
15:30 Long Jump (W) Incheon Asiad Main Stadium
15:35 1,500m (W) Incheon Asiad Main Stadium
15:45 1,500m (M) Incheon Asiad Main Stadium
16:00 Discus Throw (W) Incheon Asiad Main Stadium
17:05 3,000m Steeplechase (M) Incheon Asiad Main Stadium
Badminton
15:00 Singles (M) Gyeyang Gymnasium
16:45 Mixed Doubles Gyeyang Gymnasium
Canoe/Kayak Sprint
06:30 K1 1000m (M) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
06:40 C1 1000m (M) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
07:10 K1 500m (W) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
07:30 K2 1000m (M) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
07:50 C2 1000m (M) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
08:30 K4 500m (W) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
08:45 K4 1000m (M) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
10:30 K1 200m (W) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
10:35 K1 200m (M) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
10:40 C1 200m (M) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
11:20 K2 200m (M) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
11:30 K2 500m (W) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
Cycling(Road)
08:30 Road Race (W) Songdo Road Cycling Course
Tennis
08:30 Doubles (W) Yeorumul Tennis Courts
10:30 Doubles (M) Yeorumul Tennis Courts
12:30 Mixed Doubles Yeorumul Tennis Courts
Beach Volleyball
10:30 Bronze Medal Match (M) Songdo Global University Beach Volleyball Venue
11:30 Gold Medal Match (M) Songdo Global University Beach Volleyball Venue
Wrestling
15:30 Freestyle 61kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
15:40 Freestyle 61kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
15:50 Freestyle 74kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
16:00 Freestyle 74kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
16:30 Freestyle 86kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
16:40 Freestyle 86kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
16:50 Freestyle 125kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
17:00 Freestyle 125kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
Start Time (IST) Event Venue
Diving
10:30 Synchronised 10m Platform (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
12:30 Synchronised 3m Springboard (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Athletics
15:00 Pole Vault (W) Incheon Asiad Main Stadium
15:10 Discus Throw (M) Incheon Asiad Main Stadium
16:10 Long Jump (M) Incheon Asiad Main Stadium
18:05 110m Hurdles (M) Incheon Asiad Main Stadium
Bowling
05:30 Team of Five (W) Anyang Hogye Gymnasium
11:00 Team of Five (M) Anyang Hogye Gymnasium
Shooting
10:00 Skeet (M) Gyeonggido Shooting Range
Table Tennis
10:30 Team (W) Suwon Gymnasium
13:00 Team (M) Suwon Gymnasium
Taekwondo
14:30 -74kg (M) Ganghwa Dolmens Gymnasium
14:46 -49kg (W) Ganghwa Dolmens Gymnasium
15:02 -87kg (M) Ganghwa Dolmens Gymnasium
15:18 -53kg (W) Ganghwa Dolmens Gymnasium
Tennis
09:30 Singles (W) Yeorumul Tennis Courts
11:30 Singles (M) Yeorumul Tennis Courts
Soft Tennis
12:30 Singles (M) Yeorumul Tennis Courts
13:20 Singles (W) Yeorumul Tennis Courts
Wrestling
15:30 Greco-Roman 59kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
15:40 Greco-Roman 59kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
15:50 Greco-Roman 71kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
16:00 Greco-Roman 71kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
16:30 Greco-Roman 80kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
16:40 Greco-Roman 80kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
16:50 Greco-Roman 98kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
17:00 Greco-Roman 98kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
Start Time (IST) Event   Venue
Diving
10:30 1m Springboard (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
12:40 1m Springboard (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Water Polo
10:30 Bronze Medal Match (M) Dream Park Aquatics Center
12:30 Final (M) Dream Park Aquatics Center
Athletics
15:05 100m Hurdles (W) Incheon Asiad Main Stadium
15:20 Triple Jump (W) Incheon Asiad Main Stadium
15:40 800m (W) Incheon Asiad Main Stadium
15:50 800m (M) Incheon Asiad Main Stadium
16:20 200m (W) Incheon Asiad Main Stadium
16:30 200m (M) Incheon Asiad Main Stadium
16:40 Javelin Throw (W) Incheon Asiad Main Stadium
17:05 400m Hurdles (W) Incheon Asiad Main Stadium
17:20 400m Hurdles (M) Incheon Asiad Main Stadium
Boxing
11:30 -51kg (W) Seonhak Gymnasium
11:45 -60kg (W) Seonhak Gymnasium
12:10 -75kg (W) Seonhak Gymnasium
Cycling(BMX)
10:50 MOTO 3 – Heat 1 (W) Ganghwa Asiad BMX Track
10:52 BMX Racing (M) Ganghwa Asiad BMX Track
Football
13:30 Bronze Medal Match (W) Incheon Football Stadium
16:30 Final (W) Munhak Stadium
Gymnastics Rhythmic
10:30 Ind. Qualification & Team Final (Subdivision A) (W) Namdong Gymnasium
14:30 Ind. Qualification & Team Final (Subdivision B) (W) Namdong Gymnasium
Hockey
13:00 Bronze Medal Match (W) Seonhak Hockey Stadium
15:30 Final (W) Seonhak Hockey Stadium
Sailing
07:30 All events Finals Wangsan Sailing Marina
Taekwondo
14:30 -80kg (M) Ganghwa Dolmens Gymnasium
14:46 -46kg (W) Ganghwa Dolmens Gymnasium
15:02 +87kg (M) Ganghwa Dolmens Gymnasium
15:18 -57kg (W) Ganghwa Dolmens Gymnasium
Soft Tennis
13:30 Mixed Doubles Final Yeorumul Tennis Courts
Volleyball
07:00 Men’s Final(15-16) Ansan Sangnoksu Gymnasium
10:00 Men’s Final(13-14) Ansan Sangnoksu Gymnasium
13:00 Men’s Final(11-12) Ansan Sangnoksu Gymnasium
16:00 Men’s Final(9-10) Ansan Sangnoksu Gymnasium
Wrestling
15:30 Greco-Roman 66kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
15:40 Greco-Roman 66kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
15:50 Greco-Roman 75kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
16:00 Greco-Roman 75kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
16:30 Greco-Roman 85kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
16:40 Greco-Roman 85kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
16:50 Greco-Roman 130kg (M) Bronze Medal Match Dowon Gymnasium
17:0 Greco-Roman 130kg (M) Gold Medal Match Dowon Gymnasium
Start Time (IST) Event   Venue
Diving
10:40 3m Springboard (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
12:55 10m Platform (WM) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Athletics
05:30 Marathon (W) Incheon Asiad Main Stadium
15:00 High Jump (W) Incheon Asiad Main Stadium
15:20 Javelin Throw (M) Incheon Asiad Main Stadium
15:25 Triple Jump (M) Incheon Asiad Main Stadium
15:30 5,000m(W) Incheon Asiad Main Stadium
16:05 4x100m Relay (W) Incheon Asiad Main Stadium
16:15 4x100m Relay (M) Incheon Asiad Main Stadium
16:55 4x400m Relay (M) Incheon Asiad Main Stadium
17:05 4x400m Relay (W) Incheon Asiad Main Stadium
17:15 Shot Put (M) Incheon Asiad Main Stadium
17:50 10,000m (M) Incheon Asiad Main Stadium
Softball
11:00 Winner M16 vs Winner M18 Songdo LNG Baseball Stadium
Basketball
12:30 Women’s Bronze medal match Samsan World Gymnasium
14:45 Women’s final Samsan World Gymnasium
Bowling
12:00 Stepladder Final (W) Anyang Hogye Gymnasium
12:00 Stepladder Final (M) Anyang Hogye Gymnasium
Boxing
10:30 ‘-52kg,-60kg,-69kg,-81kg,+91kg Semi-final (M) Seonhak Gymnasium
15:30 ‘-49kg,-56kg,-64kg,-75kg,-91kg Semi-final (M) Seonhak Gymnasium
Canoe
12:30 C1 (W) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
12:35 C1(M) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
12:40 K1 (W) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
12:45 K1 (M) Hanam Misari Canoe/Kayak Center
Cricket
06:00 Men’s Semifinal Yeonhui Cricket Ground
10:30 Men’s Semifinal Yeonhui Cricket Ground
Football
16:30 Final (M) Munhak Stadium
Gymnastics (Rythmic)
14:30 Individual All around (C-Ⅱ) Namdong Gymnasium
Handball
12:30 Bronze Medal Match (M) Seonhak Handball Gymnasium
14:30 Final (M) Seonhak Handball Gymnasium
Hockey
13:00 Bronze Medal Match (M) Seonhak Hockey Stadium
15:30 Final (M) Seonhak Hockey Stadium
Modern Pentathlon
05:00 Fencing (W) Dream Park Modern Pentathlon Venue
08:00 Swimming (W) Dream Park Modern Pentathlon Venue
10:20 Riding (W) Dream Park Modern Pentathlon Venue
15:30 Combined events (W) Dream Park Modern Pentathlon Venue
Rugby
14:20 Final (W) Namdong Asiad Rugby Field
14:40 Final (M) Namdong Asiad Rugby Field
Taekwondo
14:30 -63 kg (M) Ganghwa Dolmens Gymnasium
14:46 -62kg (W) Ganghwa Dolmens Gymnasium
15:02 -68kg (M) Ganghwa Dolmens Gymnasium
15:18 -67kg (W) Ganghwa Dolmens Gymnasium
Tennis
14:00 Doubles (M) Yeorumul Tennis Courts
14:40 Doubles (W) Yeorumul Tennis Courts
Volleyball
16:00 Women’s Final(1-2) Songnim Gymnasium
10:00 Women’s Final(3-4) Ansan Sangnoksu Gymnasium
13:00 Women’s Final(7-8) Ansan Sangnoksu Gymnasium
16:00 Women’s Final(5-6) Ansan Sangnoksu Gymnasium
Start Time (IST) Event   Venue
Diving
10:30 3m Springboard (W) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
12:30 10m Platform (M) Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center
Athletics
05:30 Marathon (M) Incheon Asiad Main Stadium
Basketball
14:45 Final (M) Samsan World Gymnasium
12:30 Bronze Medal Match (M) Samsan World Gymnasium
Boxing
12:25 ‘-69kg(M) Seonhak Gymnasium
12:50 ‘-75kg(M) Seonhak Gymnasium
13:20 ‘-81kg(M) Seonhak Gymnasium
13:45 ‘-91kg(M) Seonhak Gymnasium
14:10 ‘+91kg(M) Seonhak Gymnasium
Cricket
10:30 Final (M) Yeonhui Cricket Ground
06:00 Bronze Medal Match (M) Yeonhui Cricket Ground
Kabaddi
06:30 Women’s Final Songdo Global University Gymnasium
08:00 Men’s final Songdo Global University Gymnasium
Karate
12:50 Kumite -55kg (W) Gyeyang Gymnasium
13:00 Kumite -60kg(M) Gyeyang Gymnasium
13:10 Kumite -68kg(W) Gyeyang Gymnasium
11:50 Kumite -55kg (W) Bronze Gyeyang Gymnasium
12:00 Kumite -55kg(W)Bronze Gyeyang Gymnasium
12:10 Kumite -60kg(M) Bronze Gyeyang Gymnasium
12:20 Kumite -60kg(M) Bronze Gyeyang Gymnasium
12:30 Kumite -68kg(W) Bronze Gyeyang Gymnasium
12:40 Kumite -68kg(W) Bronze Gyeyang Gymnasium
Modern Pentathlon
05:00 Fencing(M) Dream Park Modern Pentathlon Venue
08:00 Swimming(M) Dream Park Modern Pentathlon Venue
10:20 Riding(M) Dream Park Modern Pentathlon Venue
Sepaktakraw
06:00 Women’s final Bucheon Gymnasium
08:00 Men’s final Bucheon Gymnasium
Table Tennis
10:30 Mixed Doubles final Suwon Gymnasium
14:30 Doubles final (M) Suwon Gymnasium
14:30 Doubles final (W) Suwon Gymnasium
Taekwondo
14:30 -54kg (M) Ganghwa Dolmens Gymnasium
14:16 -73kg (W) Ganghwa Dolmens Gymnasium
15:02 -58kg (M) Ganghwa Dolmens Gymnasium
15:18 +73kg (W) Ganghwa Dolmens Gymnasium
Volleyball
08:30 Men’s Final(7-8) Songnim Gymnasium
11:00 Men’s Final(5-6) Songnim Gymnasium
13:30 Men’s Final(3-4) Songnim Gymnasium
16:00 Men’s Final(1-2) Songnim Gymnasium
Start Time (IST) Event   Venue
Karate
08:00 Kumite -84kg Bronze A Gyeyang Gymnasium
08:10 Kumite -84kg Bronze B Gyeyang Gymnasium
08:20 Kumite +84kg Bronze A Gyeyang Gymnasium
08:30 Kumite +84kg Bronze B Gyeyang Gymnasium
08:40 Kumite -50k Bronze A Gyeyang Gymnasium
08:50 Kumite -50k Bronze B Gyeyang Gymnasium
09:00 Kumite -84kg Gold Gyeyang Gymnasium
09:10 Kumite +84kg Gold Gyeyang Gymnasium
09:20 Kumite -50kg Gold Gyeyang Gymnasium
Table Tennis
08:30 Women’s singles Gold Suwon Gymnasium
09:30 Men’s singles Gold Suwon Gymnasium
Soft Tennis
08:30 Men’s team Gold Yeorumul Tennis Courts
08:30 Women’s team Gold Yeorumul Tennis Courts