English | मराठी 
    

LOK SABHA ELECTION 2014- MAHARASHTRA CANDIDATE

Sr No Constituencies Congress NCP Shiv Sena BJP MNS Others
1 Nandurbar Manikrao Gavit Heena Gavit Virendra Dalvi (AAP)
2 Dhule Amrish Patel —-  Subhash Bhamre —- Nihal Ansari (AAP)
3 Jalgaon  Dr.Satish Patil  — —-  A. T. Patil  — Sangram Patil (AAP)
4 Raver  — Manish Jain  — Raksha Khadse Pratibha Shinde (AAP)
5 Buldhana Krishnarao Ingle Prataprao Jadhav Sudhir Surve (AAP)
6 Akola Hidayatullah Patel Sanjay Dhotre Prakash Ambekar (Bhartiya Republican Pary-Bahujan Mahasangh) and

Ajay Hingankar (AAP)

7 Amravati Navneet Rana- Kaur AnandraoAdsul Dr. Rajendra  Gawai- Bhavna Wasanik(AAP)
8 Wardha Sagar Meghe Ramdas Tadas Mohammed Patel (AAP)
9 Ramtek Mukul

Wasnik

Krupal Tumane Pratap Goswami (AAP)
10 Nagpur Vilas Muttemwar Nitin Gadkari Anjali Damania (AAP)
11 Bhadara- Gondia Praful Patel Nana

Patole

Prashant Mishra (AAP)
12 Gadchiroli- Chimur Namdev Usendi Ashok Nete Dr. RameshKumar Gajabe (AAP)
13 Chandrapur Sanjay Deotale Hansraj

Ahir

Wamanrao Chatap (AAP)
14 Yavatmal- Wasim Shivajirao Moghe Bhavna Gavli  Naresh Rathod (AAP)
15 Hingoli Rajeev Satao Subhash Wankhede Vitthal Kadam (AAP)
16 Nanded Ashok Chavan D.B Patil Narendrasingh Granthi (AAP)
17 Parbhani  —  Vijay Bhamle Sanjay Jadhav  —  — Salma Kulkarni (AAP)
18 Jalna Vilas Avtade  —  — Raosaheb Danve Patil  Dilip Mhaske (AAP)
19 Aurangabad  Nitin Patil  — Chandrakant Khaire Subhash Lomte (AAP)
20 Dindori  Dr. Bharti Pawar  — Harishchandra Chavan Gyaneshwar Damu Mali (AAP)
21 Nashik Chagan Bhujbal Hemant Godse Dr. Pradeep Pawar Vijay Pandhre (AAP)
22 Palghar Baliram Jadhav  — Chintaman Vanga - Baliram Jadhav (Bahujan Vikas Aghadi)

– Pandurang Pardhi (AAP)

23 Bhiwandi Vishwanath Patil Kapil Patil Suresh Mhatre Jalalludin Ansari (AAP)
24 Kalyan Anand Paranjpe Srikant Shinde Raju Patil Naresh Thakur (AAP)
25 Thane Dr. Sanjay Naik Rajan Vichre Abhijeet Panse Sanjeev sane (AAP)
26 North Mumbai Sanjay Nirupam Gopal Shetty Satish Jain (AAP)
27 North west Mumbai Gurudas Kamat Gajanan Kirtikar Mahesh Manjrekar Mayank Gandhi (AAP)
28 North east Mumbai Sanjay Dina Patil  — Kirit Somayya - Rahish Shaikh

– Medha Patkar (AAP)

29 North central Mumbai Priya Dutt Poonam Mahajan Firoz Palikhiwala(AAP)
30 South central Mumbai Eknath Gaikwad Rahul Shawale Aadiya Shirodkar   Sudhir Balkrishna (AAP)
30 South Mumbai Milind Deora Arvind Sawant Bala Nandgaonkar Meera Sanyal (AAP)
32 Raigad Sunil Tatkare Anant Gite - Ramesh Kadam (Shetkari Kamgar Party, with MNS support)

– Sanjay Apranti (AAP)

33 Maval Rahul Narvekar Srirang  Barane  — - Laxman Jagtap (Shetkari Kamgar Party, with MNS support)

– Maruti Bhapkar (AAP)

34 Pune Vishwanath Kadam  —- Anil Shirole Shirole Deepak Paigude  Subhash Ware (AAP)
35 Baramati Supriya Sule - Mahadev Jaankar(Mahayuti)

– Khopde (AAP)

36 Shiroor Devdutt Nikam Shivajirao Adhalrao Ashok Khandebharad Nyaymurti Nikam(AAP)
37 Ahmednagar Rajeev Rajle Dilip Gandhi Dipali Sayyed (AAP)
38 Shirdi Bhausaheb Wakchaure Sadashiv Lokhande  —  Nitin Udmale (AAP)
39 Beed Suresh Dhas Gopinath Munde Nandu Jadhav (AAP)
40 Usmanabad Padmasinh Patil Ravi Gaikwad Rajendra Shinde Vikram Salve (AAP)
41 Latur Dattatray Bansode  Sunil Gaikwad Deepratna Nilangekar(AAP)
42 Solapur Sushil Kumar Shinde Sharad Bansode Lalit Babar (AAP)
43 madha Vijay Sinh Mohite Patil - Sadabhau Khot(Mahayuti)

– Savita Shinde (AAP

44 Sangli Pratik Patil Sanjay Patil Abdul Khan (AAP)
45 Satara Udayyan Raje Bhosle - Ashok Gaikwad G(RPI)

– Rajendra  Chorge (AAP)

46 Ratnagiri-Sindhudurg Dr. Nilesh Rane Vinayak Raut Abhijeet Hegshete (AAP)
47 Kolhapur Dhananjay Mahadik Sanjay Mandalik Narayan Patil (AAP)
48 Hathkangle Kallappa Awade - Raju Sheety(Swabhimani Shetkari Sanghtana)

– Raghunath Dada Patil (AAP)