English | मराठी 
    
|

Shukla appointed IPL Governing Council chairman, list of committee member

Rajeev Shukla

New Delhi: Rajeev Shukla was today re-appointed chairman of the powerful IPL Governing Council, ending a month-long suspense over the selection of the top post of the cash-rich league.

Former Union minister and Congress leader Shukla was the IPL chairman till 2013 when he resigned from the post in the aftermath of the IPL ‘spot-fixing’ scandal.

After intense speculation over who will take charge of the league with former Indian captain Sourav Ganguly, Ajay Shirke and Ranjib Biswal being the others in the fray, Shukla ultimately emerged as a consensus candidate. Shukla’s appointment came just one day before opening ceremony of the IPL-8 in Kolkata.

Sourav Ganguly was a new entrant to the IPL Governing Council while the senior national selection committee led by Sandeep Patil was retained for another season. Team India Director Ravi Shastri also remained in the IPL Governing Council.

Another former captain Anil Kumble has been retained as chairman of the Technical committee while Congress leader and MPCA top boss Jyotiraditya Scindia will head the powerful finance committee.

Chetan Desai of Goa will head the Marketing Committee while Gokaraju Gangaraju of Andhra will be in-charge of the Tours and Programmes Committee.

Cricket Association of Bengal treasurer Biswarup Dey will be the new head of the Media Committee.

A new committee called Affiliations Committee headed by Anurag Thakur has been formed while president Jagmohan Dalmiya himself will now chair the Constitution Review Committee with Shukla for company.

The Anti Corruption and Security Unit (ACSU) sub-committee has been put on hold for the time being.

List of the Various BCCI Sub-Committees

>> SENIOR TOURNAMENT COMMITTEE

1) GAUTAM ROY (Chairman)

2) JAMMU & KASHMIR CRICKET ASSOCIATION

3) ANDHRA CRICKET ASSOCIATION

4) JHARKHAND STATE CRICKET ASSOCIATION

5) MUMBAI CRICKET ASSOCIATION

6) VIDARBHA CRICKET ASSOCIATION

7) ANURAG THAKUR (CONVENOR)

>> TECHNICAL COMMITTEE

1) ANIL KUMBLE (CHAIRMAN)

2) KRISHNAMOORTHY HOODA

3) SUDHAKAR RAO

4) AMOL DAS

5) YUDHVIR SINGH

6) PANDURANG SALGAONKAR

7) SANDEEP PATIL (CHAIRMAN SELECTION COMMITTEE)

8) DEBASHISH MOHANTY (FORMER TEST CRICKETER)

9) VK RAMASWAMY (FORMER TEST UMPIRE)

10) ANURAG THAKUR (HONY SECRETARY/CONVENOR)

>> TOUR,PROGRAMME& FIXTURES COMMITTEE

1) G GANGARAJU (CHAIRMAN)

2) SUNIL JAIN

3) VINAY MRUTANJAY

4) SATYA MOHANTY

5) NIRANJAN SHAH

6) PRASHANT MEHTA

7) ANURAG THAKUR (HON SEC/CONVENOR)

>> FINANCE COMMITTEE

1) JYOTIRADITYA SCINDIA

2) ARUN THAKUR

3) VILAS DESAI

4) BISWARUP DEY

5) JAY SHAH

6) KISHORE DEWANI

7) ANIRUDH CHAUDHARY (HON. TREASURER/CONVENOR)

>> JUNIOR CRICKET COMMITTEE

1) CK KHANNA (CHAIRMAN)

2) IMTIYAZ ZARGAR

3) TN ANANTHANARAYANA

4) HABUL BHATTACHARYA

5) ABHAY PALKAR

6) NARENDRA MENON

7) AMITABH CHOUDHARY (JT.SECRETARY/CONVENOR)

>> UMPIRES SUB- COMMITTEE

1) TC MATHEW (CHAIRMAN)

2) GS WALIA

3) RI PALANI

4) RAJESH VERMA

5) NITIN DALAL

6) SHOEB AHMED

7) S VENKATARAGHAVAN (DIRECTOR)

8) K HARIHARAN (FORMER TEST UMPIRE)

9) AMITABH CHOUDHARY (JT SECRETARY/CONVENOR)

>> VIZZY TROPHY COMMITTEE

1) ML NEHRU (CHAIRMAN)

2) SURINDER AGARWAL

3) PROF. BHAKTI MEHDI

4) DR. GURDEEP SINGH

5) To be Confirmed by AIU AIU / JOINT CONVENOR

6) AMITABH CHOUDHARY (JT SECRETARY/CONVENOR)

>> WOMEN’S CRICKET COMMITTEE

1) GAUTAM ROY (CHAIRMAN)

2) RENU KAUTA

3) J MURALI

4) MITHU MUKHERJEE

5) REKHA YADAV

6) VRINDA BHAGAT

7) ANURAG THAKUR (HONY SECRETARY/CONVENOR)

>> ALL INDIA SENIOR SELECTION COMMITTEE

1) SANDEEP PATIL (CHAIRMAN)

2) VIKARAM RATHOURE (NORTH)

3) SABA KARIM (EAST)

4) ROGER BINNY (SOUTH)

5) RAJINDER SINGH HANS (CENTRAL)

6) ANURAG THAKUR (HONY SECRETARY/CONVENOR)

>> ALL INDIA JUNIOR SELECTION COMMITTEE

1) CONNOR WILLIAMS (CHAIRMAN WEST)

2) AMAN KUMAR (NORTH)

3) K JAYARAMAN (SOUTH)

4) ARUP BHATTACHARYA (EAST)

5) PRITAM GANDHE (CENTRAL)

6) ANURAG THAKUR (HONY SECRETARY/CONVENOR)

>> ALL INDIA WOMEN’S SELECTION COMMITTEE

1) SHANTA RANGASWAMY (CHAIRMAN SOUTH)

2) GULSHAN SHARMA (NORTH)

3) AMRITA SHINDE (WEST)

4) HEMLATA KALA  (CENTRAL)

5) LOPAMUDRA BHATTACHARYA (EAST)

6) ANURAG THAKUR (HONY SECRETARY/CONVENOR).

>> IPL GOVERNING COUNCIL COMMITTEE

1) RAJEEV SHUKLA (CHAIRMAN)

2) SUBIR GANGULY

3) AJAY SHIRKE

4) KAPIL MALHOTRA

5) SOURAV DAS GUPTA

6) BIKASH BARUAH

7) ASHOK ANAND

8) T.N.ANANTHANARAYANA KERALA

9) DR. PV SHETTY (Mumbai Invitee)

10) SOURAV GANGULY

11) RAVI SHASTRI

12) ALL OFFICE BEARERS OF BCCI

13) JYOTIRADITYA SCINDIA (CHAIRMAN-Finance Committee)

>> SPECIAL COMMITTEES DURING THE YEAR NATIONAL CRICKET ACADEMY BOARD

1) M.P.PANDOVE (CHAIRMAN)

2) NIRANJAN SHAH (VICE CHAIRMAN)

3) BRIJESH PATEL

4) KASHI VISWANATHAN

5) RAJIV SINGH

6) ARSHAD AYUB

7) VISHAL MARWAHA

8) SANJIB DUTTA

9) SURAJ LOTLIKAR

10) NARENDRA MENON

11) RAKESH PARIKH

12) SAMIR GUJAR

13) CHETAN CHAUHAN

14) SUBIR GANGULY

15) MSK PRASAD

16) SUNIL DEV DDCA Member

17) AMITABH CHOUDHARY (JT.SECRETARY/CONVENOR)

>> CONSTITUTION REVIEW COMMITTEE

1) JAGMOHAN DALMIYA (PRESIDENT)

2) PS RAMAN

3) SB MOOKHERJEE

4) RAJEEV SHUKLA

>> LEGAL COMMITTEE

1 RETD JUSTICE TARUN CHATTERJEE (Member)

2 Dr. DVSS SOMAYAJULA Andhra Member

3 ADWAIT MANOHAR Vidarbha Member

>> MUSEUM COMMITTEE

1) RAVI SAWANT (CHAIRMAN)

2) ANKUSH ABROL

3) RABI PRATHIHARI

4) GVK GANGARAJU

5) MM MISHRA

6) MADHUKAR VOHRA

7) P.YADGIRI

8) DHARAMVEER SINGH

9) DR NAGRAJ

10) TR BALAKRISHNAN

11) ARVIND KADAM

12) MANIMOY ROY

13) SHEKHAR SALKAR

14) VASU GANGWANI

15) GS WALIA

16) ANIL KHANNA

18) SARADINDU PAL

19) ANURAG THAKUR (HONY SECRETARY/CONVENOR).

>> Media Committee

Chairman – Biswarup Dey

Members – Sharad Padhye, Dr. RN Baba, Siba Prasad Tripathy, Vinod Deshpande

Hon.Secretary/Convenor – Anurag Thakur.

>> Marketing Committee

Chairman - Chetan Desai

Members - Ravi Sawant (Mumbai), Rajesh Patel (Gujarat), Dilip Chudgar (MPCA), Prem Thakur (HPCA), Adhip Das (Orissa), Kapil Malhotra (CCI), Adwait Manohar (Vidarbha), SP Bansal (DDCA), Niranjan Shah (Saurashtra), Chitrak Mishra (CAB), VP Ramesh (TNCA), MA Rahim (Andhra), Arvind Chawdhury (Haryana), Rajesh Verma (Jharkhand), Vishwajeet Khanna (Punjab), KP Kajaria (NCC), Akbar Mulla (Goa), Jayesh George (Kerala), Abhay Apte (Maharashtre), Jay Shah (GCA), Dayanand Pai (KSCA), John Manoj (Hyderabad), Goutam Dasgupta (CAB), Pradap Satpathy (Orissa), Niloy Dutta (Assam), Koka Ramesh (Andhra), Snehal Parikh (Baroda)

Hon.Secretary/Convenor - Anurag Thakur

>> Ground and Pitches Committee

Chairman – Daljit Singh (North) E Vishwanath (South), Ashish Bhowmick (East), Dhiraj Prasanna (West), Taposh Chatterjee (Central)

Hon.Secretary/Convenor – Anurag Thakur

>> Disciplinary Committee

President – Jagmoham Dalmiya

Members – Jyotiraditya Scindia (MPCA), KP Kajaria (NCC)

>> Affiliation Committee

Hony. Secretary – Anurag Thakur, Prakash Dixit (Vidarbha), Dr. Shekhar Salkar (Goa)

>> New Area Development Committee

Chairman – Brijesh Patel (KSCA)

Members – Rajeev Singh (Jharkhand), Babul Hore (Assam), Mehul Patel (Gujarat), Prakash Dixit (Vidarbha), Arun Kumar (Andhra), Prashant Menon (MPCA)

Hon.Secretary/Convenor – Anurag Thakur

>> Data Management Committee

Chairman - Ajay Shirke (Maharashtra)

Members – Bharat Dudhia (Gujarat), Manoj Pundhir (UPCA), Mallikarjun Swamy (KSCA), VP Narsimhan (TNCA), Arun Thakur (HPCA), Ranjit Kalra (J&K), Nageshwara Raju (Andhra), AS Mickey (J&K).

>> Information and Technology Committee

Chairman – Arun Thakur (HPCA) Members – Samarjeet Gaekwad (BCA), MV Shiva Reddy (Andhra), Baba Bhusad (KSCA), Purushotam Agarwal (HCA), Manjit Singh (DDCA), S Haridas (Kerala), Dhiren Palai (Orissa)

>> TV Production Committee

Chairman – Ashirbad Behera

Members - Adam Sait (TNCA), Capt. SK Tickoo (J&K), Vinod Phadke (Goa), Sanjay Desai (KSCA), Jatin Vakil (Baroda), Yachendra (Andhra)

Hon.Secretary/Convenor – Anurag Thakur

>> IPL Committees

Code of Behaviour Committee – Anurag Thakur, Dr. PV Shetty, Subir Ganguly, Sourav Ganguly, Sourav Dasgupta

Technical Committee – Anurag Thakur, Sourav Dasgupta, Subir Ganguly, Sourav Ganguly, Ravi Shastri

Entertainment Committee - Anurag Thakur, Ajay Shirke, Kapil Malhotra, Amitabh Chaudhury

Suspect Bowling Action Committee – Anurag Thakur, AV Jayaprakash, Javagal Srinath, S Venkataraghavan

>> On Hold

Anti-corruption and Security Committee

Zonal Academies Committee

Women’s Academy Committee

Corporate Trophy Committee.

Leave a Reply

*